Притиснете го копчето "Enter" за да го прескокнете до содржината

Спречување на клима уредот

0

Прашање од читател:

" Здраво! Ве молиме кажете ни како да се во согласност со условите за користење на клима уредот најмалку еднаш месечно (за долго и непроблематична неговата работа), со услов тој да е мраз на автомобили не е вклучен? "

Интересно прашање, денес статија ќе го именувам - спречување на уредот ...

Спречување на клима уредот

Спречување на клима уредот

Климатизација во работа на автомобилот, како што велат каприциозен, да ја задржи окото. Ако автомобил имате нова услуга, која ќе се преземат од страна на официјален сервис. Види тестирање на системот, итн Во принцип, системот на клима автомобил на воздух мора да мора да се грижи за секоја зима. Зимски помина, возеше на продавачот или на трети лица станици (без гаранција) тестира системот пред летото и се вози безбедно.

Зошто по зимата да се јавите во дијагностиката клима уред?

Ова ќе биде спречување на клима уредот. Како што рече погоре овој уред е многу променлив, системот има еден куп на цевки за поврзување прстени балсам ладилникот и на моторот (компресорот) во кој се додава масло. Работата е, дека дури и нов притисок автомобил во системот за климатизација може да биде малку се намали за време на зимскиот период.

пропусти

пропусти

Слабости, фото 2

Слабости, фото 2

Ако возите автомобил со клима уред првата година, тогаш може да се дури и не се забележи, тоа ќе биде нешто полошо од мраз. Но, ако не сте го запре од страна за да се спречи 2 или 3 сезони, под притисок може да се намали значително, дури и во недопрена систем. И тоа може да падне, така што на клима уред во автомобилот нема да се вклучи. не може да се вклучи, бидејќи на својот систем за заштита, системот гледа дека притисокот во системот е недоволна и затоа не е вклучен. Сè што е едноставен, потребно е да се донесе на притисокот во системот на посакуваното ниво, а потоа климатик ќе биде вклучен. Дека е во право, имав на мојот Ford Fusion.

Читај повеќе:   Различни гуми на истата оска,

Зошто C притисок паѓа во зима?

Од разликата во температурите. Фактот дека системот има не е целосно метални цевки, каде што тие имаат гумени печати, овие места се малку, но тие се најранливи. Од ниска температура гума не може да биде компресирана значително, па во течна системот (фреон ладење), кој е под притисок малку може да избега преку таква изолација. Тоа е нормално, како што велат самите производители, дозволеното ниво на пад на притисокот во системот е секогаш присутна. Сите специјализирани станица ќе се врати на притисок за неколку минути, и тие имаат податоци за вашиот климатик и материјал за вашиот систем. Запомнете дека притисокот во различни системи, па затоа е најдобро да се јавите во специјализирани (за вашиот бренд) станица.

Следен важен чекор во спречувањето на прашањето - што е чистотата на радијатор. Радијатор уред обично се наоѓа во близина на радијатор возило, и јасно е дека со текот на времето станува обременет со нечистотија, прашина, пената (на пример - во јули на топола), итн, треба да се исчисти.

Две во близина на радијатор

Две во близина на радијатор

врвот поглед

врвот поглед

Во спротивно, вашиот климатик нема да биде доволно добро да се излади во патничкиот простор, и ќе решетката вашиот мозок. Само оди на миење коли, доколку е потребно, отстранување на предната решетка и чисти миење уред радијатор. Можеме да видиме многу :)Кога јас ја миев на неговата Ford Fusion не мислам дека има толку многу нечистотија.

Исто така, превенција уред треба да содржи ниво на масло согласност и нејзино навремено замена. Треба да се напомене дека нафтата треба да се менува често, бидејќи климатизацијата е само во текот на летото, исто така, немаат контакт со компонентите на нафта кои имаат многу висока температура, како на моторот, на пример. Затоа, маслото се менува на секои неколку години, обично (5 - 7), главната работа е дека нафтата е, но ако не, тогаш вие може да изгубите вашиот компресор, тоа едноставно не успее. Исто така, масло е подобро да не се "Borsch", маслото треба да биде само колку што е наведен во резервоарот на возилото или инструкции. Ако додадете масло во резервоарот на компресорот, тоа мора да биде иста марка, се сеќавам дека. Обично одделение е наведено во упатствата на возилото. Сега ајде да зборуваме за работата на зимата.

Читај повеќе:   Peugeot 208 | 2012

Клима уред во автомобил во зима

Како правилно сте го забележале, многу автомобили во клима уред зимата не е вклучен. Кој рече дека она што го напишав погоре, системот за џвакање, така и на даб, и да ви даде повеќе притисок, тогаш вашата ладење течност е двојно ќе оди побрзо. ДА и фреон притисок значително се намалува. И она што е потребата да се вклучуваат климатизација во зима? На улица и така "Dubakov". Сепак, вклучувањето на зимата се уште е потребно. Тоа е за превенција. Уредот е, како што беа во мртва состојба, компресорот не работи, масло и течноста за ладење не се извршува на системот, тоа не е добро, компресорот може да 'рѓа и некои детали, но тоа не е "Гуд". Затоа, да работат во текот на зимата и како што е наведено од страна на производителот е доволно еднаш на секои 1,5 - 2 месеци, што е, излегува во текот на зимата и почетокот на пролетта 2 - 3 пати климатик служи подолго. Но го вклучите клима уредот ако надвор - 25, и тој веќе не се активира кога - 5? Еве, како што вели поговорката, треба такт. Што треба да се вози на автомобил во топла кутија, или паркинг - паркинг. Вакви големи градови можат лесно да се најде, возилото мора да се загрее на најмалку половина ден, а потоа вклучете го клима уредот и нека се кандидира за околу 20 - 30 минути, за кое време системот е добро отфрлате масло и течноста за ладење. Само на овој начин, а не како, можете да го вклучите.

Следете ги овие совети и вашиот систем ќе ви трае подолго. На сето ова, погледнете го нашиот Autoblog.

Додадете коментар

Вашата е-пошта нема да биде објавена. Задолжителни полиња се означени *